V Zambii byli zadrženi tři Češi kvůli podezření ze špionáže

Na konci týdne byli v Zambii místní policií zadrženi tři Češi kvůli podezření ze špionáže. Tři muži ve věku od 35 do 45 let si měli údajně pořídit náčrtky vstupu na vojenskou základnu a do kasáren. Obvinění muži ale tvrdí, že si jako obyčejní turisté pouze fotografovali zajímavé budovy.

 

Podle místního tisku byli tři muži z České republiky zadrženi v hlavním městě Lusace na letišti při fotografování letadla. Policisté pak v jejich fotoaparátu objevili další fotografie, které by podle nich mohly sloužit pro špionážní cíle a také náčrtky vstupů do kasáren a vojenské základny.

 

Jejich příbuzní doma v ČR ale tvrdí, že si jako běžní turisté fotografovali zajímavé stavby ve městě. Příbuzný jednoho z mužů řekl, že muži přijeli do Zambie na týden jako turisti z Jihoafrické republiky, kde v rámci své služební cesty stavěli na automobilovém veletrhu výstavní prostory pro nizozemskou firmu.

 

Muži stanuli před soudem v pátek a byli obviněni ze špionáže. Soud jim nařídil kauci ve výši deset milionů kwacha (36 tisíc korun), na kterou byli propuštěni včera po 17 hodině na svobodu. Všichni tři ale museli odevzdat svoje pasy, aby nemohli opustit zemi a navíc si ještě museli najít dva zambijské ručitele. Jednou týdně se také musejí hlásit na policejní stanici v Lusace, kde musí nahlásit své aktuální místo pobytu na území Zambie. Případem se bude nadále zabývat Nejvyšší soud.

 

S vyřešením jejich případu pomáhá podle slov ministra zahraničí Karla Schwarzenberga český velvyslanec v Zimbabwe, do jehož působnosti spadá i Zambie.

 

Klíčová slova: Zambie, Lusaka, Česká republika, Jihoafrická republika, Zimbabwe

 

Publikováno: 22.10.2011
Aktualizováno: 22.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V Zambii byli zadrženi tři Češi kvůli podezření ze špionáže

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist