Vánoční trhy 2015 v Praze začnou 28. listopadu

Vánoční trhy budou zahájeny 28. listopadu, foto: trhypraha.cz

Vánoční trhy budou zahájeny 28. listopadu, foto: trhypraha.cz

Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí letos čerpají inspiraci u českého malíře Josefa Lady. V adventní vesničce s desítkami stánků potkají návštěvníci kocoura Mikeše, uvidí vesnické děti hrající si ve sněhu i typického ponocného, jak ho zná každý z obrázků tohoto českého ilustrátora. Novinkou pro návštěvníky budou letos odpočinkové zóny a fotokoutky. Trhy začnou v sobotu 28. listopadu.

Organizátor trhů letos investoval více do výzdoby trhů. Motivy Josefa Lady se podařilo upravit pro několik míst na Staroměstském i Václavském náměstí.

 
„Spojení největších vánočních trhů v centru Prahy a tradičních motivů Josefa Lady se mi líbí a doufám, že se bude líbit i návštěvníkům. Zvědavý jsem především na použití ladovských motivů ve větších rozměrech,“ říká Josef Lada, vnuk známého českého malíře.


Strom, který věnovala Praze soukromá firma z České Lípy, bude i s celým náměstím zářit ve zlato-bílé barvě. Ozdobí ho šest set vánočních koulí. Do větví dekoratéři zavěsí okna s typickými postavami z obrázků Josefa Lady – kocourem Mikešem, kozlíkem a ponocným. Třpyt dodají zlaté hvězdy o průměru 30 a 50 centimetrů. Na špičce smrku bude na celé náměstí dohlížet kometa. Na celém vánočním tržišti se rozsvítí přes dvacet tisíc led diodových žárovek.


„Tvorba národního umělce Josefa Lady vytváří přímo úchvatný, harmonický koncept pro vánoční výzdobu historického centra Prahy a je skoro k nevíře, že zde zažívá svou premiéru, neboť se zdá být srdci města přirozená a blízká,“ říká za tvůrce dekorací Kateřina Hájková z firmy SOS DEKORACE.

Vánoční trh na Václavském náměstí v Praze

Vánoční trh na Václavském náměstí v Praze

Kolem kmene vánočního stromu a na střeše občerstvení se zahrádkou vyrostou ladovské vesničky, typické zimní scenérie z českého venkova. Zasněžená okna s ladovskými malbami se objeví i ve štítech stánků. Příjemným zpestřením budou odpočinkové zóny a fotokoutky ve formě obřích 3D knih, které vyprávějí příběhy o zimě, tradicích, radosti a samozřejmě o Vánocích. Pódium se vůbec poprvé celé oblékne do potisku zimní scenérie. Centrální most bude hlídat kocour Mikeš s kozlíkem a ponocným. Na Staroměstském náměstí vyroste 93 prodejních míst, na Václavském 66.

Pozadu nezůstane ani Václavské náměstí. „Tam jsme se letos museli poprat s nečekaně velkým omezením – stavbou výtahu do metra ve stanici Můstek. Tržiště jsme tak rozšířili víc do ulice Na Příkopě, aby pohodlí pro hosty trhů zůstalo,“ říká Pavel Kocych, architekt trhů.

 
Umělý strom na Václavském náměstí skryje letos malé překvapení – uvnitř návštěvníci najdou betlém s Ladovými postavami. Také na Václavském náměstí vyroste fotokoutek v podobě vesničky s lavičkami. Novinka tu čeká i na děti. Přímo v centru tržiště si mohou ve dnech 5. a 6. prosince vyzkoušet jízdu na snowboardu v umělém miniparku.

 
Na Václavském náměstí umístí organizátoři pódium o velikosti 3 x 4 metry. V průběhu dne na něm vystoupí folklórní soubory i pouliční umělci.

zdroj: trhypraha.cz

Klíčová slova: Praha

 

Publikováno: 26.11.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Vánoční trhy 2015 v Praze začnou 28. listopadu

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist