Ve Francii se již nesmí chodit na veřejnosti se zahalenou tváří

Francie se stala prvním státem Evropy, kde platí zákaz nosit na veřejnosti šátky, závoje a burky zakrývající obličej. Tento způsob oblékání je tradiční pro muslimské ženy, ale od dnešního dne hrozí ženám ve Francii za takovéto odívání pokuta nebo dokonce soudní řízení.

 

Francouzští policisté již minulý týden obdrželi příručku, která popisuje správné prosazování tohoto nového zákona. Zákaz nošení muslimských závojů (burek) se týká pouze veřejných míst. Žena v burce nebo šátku na ulici může od policisty dostat pokutu ve výši 150 euro (3500 Kč), ale policista jí nesmí sundat závoj násilím.

 

Ten, kdo bude naopak osobu k nošení závojů a šátků nutit, bude potrestán pokutou 60 tisíc euro (1,4 milionu Kč), případně také hrozbou dvouletého vězení.

 

Ve Francii žije největší muslimská komunita v západní Evropě, přibližně pět milionů muslimů. Ale jen necelé dva tisíce muslimských žen si každý den obléká burku, nebo niqáb.

 

Podobný zákon uplatňuje již například Španělsko, Německo a Itálie, kde je částečně zakázáno nošení šátků a dalších náboženských symbolů ve školách a na úřadech.

 

Klíčová slova: Francie

 

Publikováno: 11.04.2011
Aktualizováno: 11.04.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Ve Francii se již nesmí chodit na veřejnosti se zahalenou tváří

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist