Vimperk letos žije 700. výročím Zlaté solné stezky

Vimperk letos žije oslavami 700. výročí první písemné zmínky o vimperské větvi Zlaté solné stezky. Vyvrcholí v červnu dvoudenním pochodem z německého Philippsreutu. Při oslavách si zájemci budou moci koupit Vimperský zlatý, minci, kterou včera pokřtila místostarostka města Jaroslava Martanová.
    

S historií vimperské větve Zlaté stezky, po jejíž trase vede silniční spojnice přes centrální masiv Šumavy do Německa, se zájemci mohou seznámit v nově otevřené expozici na zámku. V červnu se pro ně chystá přednáška historiků, kteří se archeologickým průzkumem této kupecké cesty několik let zabývají. V srpnu pak budou tradiční řemeslné trhy s průvodem městem a kulturním programem. Jubileum bude i tématem tradičního setkání řezbářů.
    

Zlatá stezka začínala v německém Pasově a měla tři hlavní větve s cílovými místy v Prachaticích, Vimperku a v Kašperských Horách. Obchod se solí na této cestě dosáhl svého vrcholu v pozdním středověku a v období renesance. Týdně se po stezce pohybovaly stovky koní. Spolu s alpskou solí a ostatním zbožím po ní do Čech putovaly i nové poznatky. Mnoho sídel na Šumavě a v Bavorském lese jí vděčí za svůj vznik a prosperitu.

 

Klíčová slova: Česká republika, Německo, Pasov

 

Publikováno: 24.05.2012
Aktualizováno: 24.05.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Vimperk letos žije 700. výročím Zlaté solné stezky

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist