Výstava Smrtelné slasti v Národním muzeu

Motorka ze skutečné dopravní nehody, foto: smrtvmuzeu.cz

Motorka ze skutečné dopravní nehody, foto: smrtvmuzeu.cz

V Nové budově Národního muzea v Praze je až do 21. června 2015 k vidění netradiční výstava s názvem Smrtelné slasti a označením 18+, jelikož její návštěva není vhodná pro osoby mladší 18 let. Výstava obsahuje prvky, které by mohly ovlivňovat citový a mravní vývoj této věkové kategorie. Umožnění vstupu těmto osobám je na zvážení rodičů, zákonných zástupců a pedagogického doprovodu.

Výstava Smrtelné slasti se dotýká základních druhů toxikomanie, prostituce a sexuality včetně její deviantní podoby a připomíná pošetilou chuť lidí překonávat bezpečné hranice svých fyzických možností. Neopomíná však ani závislosti, které přinesla doba nedávná – počítačové hry plné brutálního násilí či online pornografii.Výstava nediktuje, nepoučuje, nemoralizuje, ale zprostředkovává ilustrativní informace, zkušenosti a pocity vyjadřující šířku a hloubku této problematiky. Její podstatou je trvalá nesnáz naší civilizace, a to je rovnováha mezi racionálním a iracionálním chováním.„Nefandíme příznivcům psychotropních drog, ani těm, kteří programově kriminalizují vše, co může vést člověka na „šikmou plochu“. Výstava není bruselská agitka, ani psychedelická koupel v podvědomí. Ale při pohledu na exponáty jater ztvrdlých cirhózou, zčernalé plíce kuřáka, lebku syfilitika, lůžko pro nemocného HIV a potratové křeslo k „odpomáhání“ od nežádoucího plodu prodejné lásky strneme: vždyť má člověk vždy dvě cesty. Tíže rozhodnutí bývají nesdělitelné. Psychologický rozměr výstavě přinášejí fotografie Jindřicha Štreita,“ dodává komisař výstavy Martin Sekera.zdroj: smrtvmuzeu.czKlíčová slova: Praha 
 

Publikováno: 02.04.2015
Aktualizováno: 02.04.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Výstava Smrtelné slasti v Národním muzeu

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist