Z Fukušimy uniklo vysoce nebezpečné plutonium

Situace v japonské jaderné elektrárně Fukušima I se nadále dramatizuje. Podle včerejších informací uniklo z nejvíce poškozeného reaktoru číslo tři vysoce nebezpečné plutonium, které bylo nalezeno na pěti místech v okolí areálu elektrárny. Společnost TEPCO, která je provozovatelem fukušimské elektrárny sdělila, že plutonium nalezené v zemině není v takovém množství, aby ohrozilo lidské zdraví.

 

Odborníci se shodují na tom, že se plutonium do půdy dostalo zřejmě z použitých palivových tyčí v reaktoru tři, jelikož pouze tento reaktor pracoval s plutoniem.

 

Japonská agentura pro jadernou bezpečnost uvedla, že nález plutonia svědčí o narušení ochranného mechanismu reaktoru, jelikož se jedná o látku, která neunikne jen tak snadno. “Pokud plutonium uniklo z reaktoru, svědčí to o tom, o jak vážnou havárii se jedná,“ komentoval událost šéf agentury Hidehiko Nišijama.

 

Nyní se pracovníci poškozené elektrárny snaží o odčerpání radioaktivní vody z reaktorů jedna až tři. Teprve poté, co bude odčerpána veškerá voda z reaktorů se bude moci přistoupit k obnovení činnosti chladících systémů.

 

Plutonium je jednou z nejnebezpečnějších látek, protože je vysoce karcinogenní. Tato jedovatá látka je produktem atomové reakce a používá se také v jaderných bombách.

 

Klíčová slova: Japonsko

 

Publikováno: 29.03.2011
Aktualizováno: 29.03.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Z Fukušimy uniklo vysoce nebezpečné plutonium

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist