Zamořenou půdu u Fukušimy vyčistí slunečnice

Vědci z japonské vesmírné agentury se chystají vysadit v okolí jaderné elektrárny Fukušima slunečnice, které by měly být schopny zbavit zamořenou půdu radioaktivních látek včetně cesia. Lány slunečnic by měly kolem Fukušimy vyrůst ještě v letošním roce.

 

Vedoucí vědeckého týmu Masamičiho Jamašita prohlašuje, že právě slunečnice jsou schopné zbavit půdu radioaktivních látek včetně vysoce radioaktivního cesia 134 a 137. Stejný způsob byl využit také po výbuchu v Černobylu, kde se spolu se slunečnicemi vysazovaly ještě plané jabloně.

 

Lidé z vesmírné agentury už nashromáždili 300 kilogramů slunečnicových semínek a požádali Thajsko, které je největším producentem těchto semen, aby se k projektu připojilo.

 

Jediným problémem tohoto projektu je, že vysazené slunečnice se posléze stanou vlastně jaderným odpadem. Likvidace rostlin pálením nepřichází v úvahu, jelikož by se nebezpečné cesium dostalo do ovzduší z kouře. Řešením jsou tedy speciální bakterie, které tvoří kompost a objem odpadu dokáží srazit na jedno procento.

 

Klíčová slova: Japonsko

 

Publikováno: 26.04.2011
Aktualizováno: 26.04.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Zamořenou půdu u Fukušimy vyčistí slunečnice

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2018 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist