Chilská sopka nadále komplikuje leteckou dopravu

Mrak sopečného popela z chilského vulkánu Puyehue-Cordon Caulle nadále komplikuje leteckou dopravu nad Jižní Amerikou, Austrálií a Novým Zélandem.

 

Během noci z neděle na pondělí bylo již po třetí za posledních sedm dní uzavřeno argentinské mezinárodní letiště v Buenos Aires. Argentinská vláda byla také nucena svolat krizový štáb.

 

“Předpověď počasí je znovu nepříznivá. Sopečný prach zůstane v oblasti letišť Ezezia a Jorge Newbery,“ uvedla Argentinská agentura pro letový provoz.

 

Letecké spoje v Argentině nabírají i několikadenní zpoždění a bezmocným cestujícím nezbývá nic jiného, než čekat. Tato nepříjemná situace se nevyhnul ani generálnímu tajemníkovy OSN Pan Ki-munovy, který musel z oficiální návštěvy Argentiny odjet autobusem, navíc v den jeho 67. narozenin.

 

Stejné problémy zažívá také sousední Uruguay, kde mezinárodní letiště v Montevideu zrušilo 70 letů. Brazílie byla nucena kvůli sopečnému prachu zrušit všechny lety do Argentiny a Uruguaje. Letadla nelétají ani nad územím Paraguaje.

 

Mrak sopečného popílku dorazil také k protinožcům. Stále se nelétá na Tasmánii a Nový Zéland. Podle posledních informací už alespoň začalo přijímat letadla mezinárodní letiště v australském Melbourne. Ale nově bylo uzavřeno letiště v australském Adelaide.

 

Chilská sopka chrlí lávu a popel nepřetržitě již od 4. června, sopečný popílek stoupá až do výšky deseti kilometrů. Jak dlouhou bude ještě tento vulkanický komplex na chilsko-argentinské hranici aktivní je podle geofyziků velmi těžké předpovídat. Poslední erupce v roce 1960 trvala 14 dní, ale předchozí z roku 1921 trvala dva měsíce.

 

Klíčová slova: Chile, Buenos Aires, Montevideo, Melbourne, Nový Zéland

 

Publikováno: 14.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Chilská sopka nadále komplikuje leteckou dopravu

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist