Masakr na norském ostrově Utoya: Nor postřílel 84 lidí

Po několika hodinách o teroristického útoku ve vládní čtvrti v centru Osla, při kterém zemřelo sedm lidí, se odehrál mnohem větší masakr na nedalekém ostrově Utoya. Fanatický dvaatřicetiletý Nor převlečený do policejní uniformy tu na mládežnickém táboře vládní strany postřílel 84 lidí. Desítky dalších lidí skončilo s těžkými zraněními v nemocnici.

 

Z útoku na ostrově Utoya i předchozího výbuchu v centru Osla byl obviněn dnes 32letý Nor Anders Behring Breivik. Podle vyšetřujících policistů je muž pravicového smýšlení a zastává protimuslimské názory. Norská média uvádějí, že má také blízko ke křesťanským fundamentalistům.

 

Tábora na ostrově Utoya se účastnilo necelých 600 lidí ve věku od 14 do 18 let. Podle původních plánů měl ostrov dnes navštívit norský premiér Jens Stoltenberg.

 

Zadržený Anders Berivik byl již policisty obviněn z obou včerejších útoků, za což mu hrozí až 21 let vězení. Tento trest je totiž nejpřísnější, jaký se podle zákonů může v Norsku udělit. Policisté Berivika stále vyslýchají a doufají, že se od něho dozví motivy obou útoků. Policisté ale stále nevylučují možnost, že na útocích se podílelo více lidí, kteří mohou být pořád na svobodě.

 

“Během noci vyšlo najevo, že to, co se stalo na letním táboře dělnické strany, je národní tragédie. Od konce války země nezažila nic horšího. Nedá se to pochopit, je to jako noční můra,“ sdělil dnes ráno na tiskové konferenci premiér Stoltenberg.

 

Na ostrově Utoya bylo také nalezeno několik nevybuchlých bomb.

 

“Viděla jsem lidi skákat do vody, kolem padesáti lidí se snažilo plavat k pobřeží. Lidé křičeli, třásli se strachy, byli vyděšení. Byli tak mladí, bylo jim 14 až 19 let,“ líčí tragédii Anita Lienová, která žije jen pár stovek metrů od tábora.

 

Velvyslanectví ČR vydalo varování, ve kterém nedoporučuje českým občanům v nejbližších dnech až do uklidnění situace navštěvovat centrum Osla.

 

Klíčová slova: Norsko, Oslo

 

Publikováno: 23.07.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Masakr na norském ostrově Utoya: Nor postřílel 84 lidí

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články





© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist