Na Kanárském ostrově El Hierro hrozí výbuch sopky

Na nejmenším z Kanárských ostrovů – El Hierro, ketrému se přezdívá “Poledníkový ostrov“, hrozí výbuch sopky, kterých je na tomto ostrově s rozlohou 37 čtverečních kilometrů více jak 500. Od července letošního roku bylo na tomto ostrově zaznamenáno přes osm tisíc otřesů a například tento týden v úterý jich přibylo dalších sto. Podle vyjádření expertů je to předzvěst možného sopečného výbuchu.

 

Slabé otřesy se na ostrově El Hierro objevují od července prakticky každý den a kvůli hrozícímu sesunu skály u obce Frontera, bylo přes 50 jejích obyvatel nuceno opustit své domovy. Na ostrov už také dorazil speciální tým vojáků španělské armády, kteří by měli pomáhat s případnými dalšími evakuacemi obyvatel.

 

Experti z řad vulkanologů přicházejí s varováním, že intenzita otřesů se může v příštích dnech ještě více stupňovat. Úřady Kanárských ostrovů ale vyzývají obyvatel El Hierra, aby nepodléhali panice, jelikož to nevypadá, že by nějaké erupce bezprostředně hrozily.

 

Ostrov El Hierro patří mezi oblíbené turistické destinace, žije na něm okolo 10 tisíc obyvatel a má vlastní letiště v největším městě Valverde.

 

Klíčová slova: Španělsko, Kanárské ostrovy, El Hierro

 

Publikováno: 29.09.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Na Kanárském ostrově El Hierro hrozí výbuch sopky

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist