Popel ze sopky Grímsvötn zatím Evropu neohrozí

Mrak sopečného popela z islandského vulkánu Grímsvötn, který se probudil k životu v sobotu o uplynulém víkendu se v nadcházejících dvou dnech nad střední Evropu nedostane a prozatím nijak neomezí leteckou dopravu. V dalších dnech však není vyloučeno omezení, či dokonce přerušení letecké dopravy.

 

Island včera kvůli sopečnému prachu uzavřel hlavní mezinárodní letiště v Keflavíku. Pokud bude sopka Grímsvötn dál chrlit popel v současné intenzitě, pak se mrak sopečného popela dostane do úterý nad Skotsko a do čtvrtka a pátku nad zbytek britských ostrovů a také nad území Francie a Švýcarska.

 

Na samotném Islandu se situace mírně zlepšuje. Podle islandských geofyziků dosahuje sloup dýmu a popela stále do výšky deseti kilometrů. Sopečný popel zasáhl značnou část ostrova, ale už netrápí metropoli Reykjavík.

 

Díky příznivým směrům větru je poměrně v bezpečí také mezinárodní letiště Akureyri. Letecká společnost Isavia oznámila, že dnes z tohoto letiště obnoví spojení se světem.

 

Také pro nejdůležitější islandské letiště Keflavík vypadá situace dobře. Pokud se situace nějak radikálně nezhorší, tak bude možné Keflavík dnes odpoledne otevřít.

 

Ledovcový vulkán Grímsvötn nacházející se poblíž ledovce Vatnajökull na jihovýchodě Islandu se probouzí k životu pravidelně zhruba každých deset let a jeho erupce trvají krátce. Proto je Grímsvötn považován za relativně neškodný vulkán.

 

Klíčová slova: Island, Reykjavík

 

Publikováno: 23.05.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Popel ze sopky Grímsvötn zatím Evropu neohrozí

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist