V Chile se po 50 letech probudil komplex vulkánů

Na jihu jihoamerické země Chile se po 50. letech probudily k životu dvě vzájemně spojené sopky Puyehue-Cordón Caulle. Vulkány vypouštějí velmi hustý dým a z jejich okolí muselo být evakuováno 3500 lidí. Řetězec vulkánů naposledy ožil v roce 1960.

 

První erupce sopek se objevila včera dopoledne tamního času v doprovodu desítek slabších zemětřesení. Poté se ozvala silná exploze a z kráterů se začal valit sopečný prach až do výšky deseti kilometrů. Místní obyvatelé uvádějí, že v okolí sopky je silně cítit síra.

 

Chilské úřady okamžitě vyhlásily nejvyšší (červený) stupeň ohrožení a z nejbližšího okolí sopek evakuovaly 3500 lidí do přechodných příbytků. Zatím nejsou zprávy o žádných zraněných.

 

Mrak sopečného popela se po několika hodinách přesunul nad území Argentiny. Kvůli sopečnému popílku musela být uzavřena letiště v argentinských městech Bariloche a San Carlos.

 

Vulkanický komplex Puyehue-Cordón Caulle, který společně tvoří horský masiv se nachází v chilském národním parku v Andách v provincii Ranco ve vzdálenosti 800 kilometrů od metropole Santiago de Chile.

 

Poslední aktivita sopek pochází z 24. května roku 1960, kdy došlo k jejich erupci den po zemětřesení Valdivia o síle 9,5 Richtera. Toto zemětřesení je dodnes považováno za nejsilnější zemětřesení na Zemi.

 

Klíčová slova: Chile

 

Publikováno: 05.06.2011
Aktualizováno: 08.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V Chile se po 50 letech probudil komplex vulkánů

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist