Zimní dovolené na českých horách jsou stále v oblibě

Špindlerův Mlýn, sjezdovka

Špindlerův Mlýn, sjezdovka

České hory jsou stále oblíbené pro trávení zimní dovolené. Chystá se tam pětina české populace. Nejoblíbenějšími českými horami zůstávají Krkonoše, kam během zimy zamíří 31 % návštěvníků hor. Druhým nejoblíbenějším pohořím v České republice je Šumava, kde meziročně vzrostl počet návštěvníků ze 14 na 24 procent.

„Můžeme být hrdi na to, že Česká republika je obklopena pohořím, které v létě i v zimě nabízí skvělé turistické a rekreační využití. Musíme nadále pracovat na zkvalitnění služeb na českých horách, abychom u nás měli  konkurenceschopná horská střediska,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Na pobyt mimo domov delší než víkend se v období od prosince do března chystá téměř polovina české populace starší 18 let a 80 % z nich část svého volna stráví právě na území České republiky.

Na hory se letos chystá téměř čtvrtina populace. Pouhých 6 % navštíví horská střediska v zahraničí. Na hory vyrážejí především mladí lidé ve věku 18-25 let, lidé se středoškolským či vysokoškolským vzděláním a obyvatelé větších měst.

Nejčastější náplní pobytu na českých horách je pěší turistika. Za ní následují zimní sporty. Těm vládne sjezdové lyžování s 62 % všech, kteří se rozhodnou na horách sportovat.

Lipno nad Vltavou, sjezdovka Jezerní

Lipno nad Vltavou, sjezdovka Jezerní

Výběr destinace pobytu na horách je ovlivněn především celkovou cenou, garancí sněhové pokrývky, bezpečností a vzdáleností od místa bydliště. České hory jsou vybírány zejména proto, že je možné vracet se sem spíše opakovaně a častěji na stejné místo. Zároveň se více hodí pro rodiny s dětmi. Celkové výdaje na pobyt na českých horách činí zhruba 60 % výdajů na pobyt v zahraničních horách.

Z výzkumu, který pro agenturu CzechTourism realizovala výzkumná agentura GfK Czech s.r.o., mimo jiné vyplynulo, že nejlepší referencí pro volbu cílové destinace je doporučení z blízkého okolí – od rodiny či přátel. Dále se pak lidé rozhodují na základě komentářů na sociálních sítích a specializovaných stránkách na internetu.

I přes velkou oblibu mají české zimní destinace mnoho rezerv v oblasti služeb, které stojí za vylepšení. Jedná se například o sociální vybavení sjezdovek, doprovodný program, lázně a wellness. „Vnímání kvality služeb hraje jednu z klíčových rolí při výběru zimní destinace. Čím jsou zahraniční lokality cenově přijatelnější, tím méně lákavější je pro domácí obyvatele nabídka českých hor z důvodu nízkého standardu za vysokou cenu,“ uvedla vedoucí marketingového výzkumu agentury CzechTourism Soňa Machová.

Ředitelka Monika Palatková dodává: „V budoucnu mohou zvýšit atraktivitu českých hor také medailonky z lokalit, které přiblíží jedinečnost kraje, upozorní na nabídku unikátní gastronomie, turisticky zajímavých míst nebo třeba informace pro rodiny s dětmi.“

zdroj: czechtourism.cz

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 26.01.2017
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Zimní dovolené na českých horách jsou stále v oblibě

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější zprávy týdne

© 2008-2019 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt, Reklama  Nahlásit Chybu
 
TOPlist