Alžír se konečně dočkal metra, teprve druhého v Africe

Včera bylo po třiceti letech výstavby otevřeno teprve druhé metro na území Afriky. Linka metra s deseti stanicemi byla zprovozněna ve městě Alžír, druhá africká podzemní dráha je v Káhiře. Alžírské metro by mělo značně ulevit přetížené pozemní dopravě v alžírské metropoli.

 

Nová trasa metra je dlouhá 8,5 kilometru a operuje na ní celkem čtrnáct souprav se šesti vagony. Provoz metra zajišťuje 400 zaměstnanců a na bezpečnost dohlíží 400 policistů. Metro bude v provozu každý den od 05:00 do 23:00 hodin.

 

Prvním cestujícím byl symbolicky alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika za doprovodu ministra vnitra a ministra dopravy. Pro veřejnost bylo metro otevřeno dnes, jednotlivé jízdné vyjde na 50 dinárů (asi 12 korun). Místní média ale tuto částku kritizovala, jelikož je pro některé obyvatele přemrštěná. Ministr dopravy ale upozornil, že v rámci měsíčního poukazu bude cena jednotlivé jízdenky 35 dinárů.

 

Alžírské úřady plánují do budoucna nově otevřenou trasu metra rozšířit a také postavit další linku. Do roku 2020 by měla délka metra ve městě dosahovat čtyřiceti kilometrů.

 

Stavba metra v Alžíru byla během své výstavby dvakrát přerušena, poprvé to bylo v 80. letech kvůli nedostatku financí a podruhé to bylo v 90. letech kvůli občanské válce. Celý projekt zatím vyšel na 1,2 miliardy dolarů (asi 21,3 miliardy korun).

 

Klíčová slova: Afrika, Alžírsko, Alžír, Káhira

 

Publikováno: 01.11.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Alžír se konečně dočkal metra, teprve druhého v Africe

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist