Čína postaví v Tibetu již druhé nejvýše položené letiště světa

Čína začne příští rok s výstavbou nejvýše položeného letiště na světě. Letiště bude postaveno v části Tibetu označované jako Nagčhu v nadmořské výšce 4436 metrů, čímž překoná současné nejvýše položené letiště světa, které se nachází také v Tibetu o necelých sto metrů. Nynější nejvýše položené letiště – Bangda Airport leží u města Čhamdo v nadmořské výšce 4 334 metrů.

 

Stavba letiště vyjde Čínu přibližně na 1,8 miliardy jüanů (asi 5,6 miliardy korun) a do provozu by mělo být uvedeno v roce 2015.

 

Na území Tibetu je zatím pět letišť pro civilní dopravu, ale pouze dvě z nich jsou kvůli extrémním povětrnostním podmínkám v provozu po celý rok.

 

Čína si od tohoto projektu slibuje, že přispěje k rozvoji Tibetu a také k celkovému zlepšení životní úrovně jeho obyvatel. Tibetští aktivisté mají na tuto věc zcela odlišný názor. Podle nich se tím jen urychlí migrace obyvatel z Číny do Tibetu, čímž dojde k rozmělnění tradiční buddhistické kultury.

 

Klíčová slova: Čína, Tibet

 

Publikováno: 28.12.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Čína postaví v Tibetu již druhé nejvýše položené letiště světa

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist