Erupce vulkánu Lokon na Sulawesi vyděsila obyvatele

Pohled na vulkán Lokon z města Manado

Pohled na vulkán Lokon z města Manado

Jedna z nejaktivnějších sopek v Indonésii – Lokon na severu ostrova Sulawesi se dnes v ranních hodinách opět probudila k životu a začala chrlit popel. Erupce sopky ihned vyvolala paniku mezi obyvateli žijícími poblíž sopky, jelikož mají ještě stále v paměti poslední erupci Lokonu z letošního 14. července, kdy muselo být evakuováno více jak 5200 lidí.

 

První erupce vulkánu nastala v 03:07 místního času a po několika minutách následovaly další dva výbuchy. Podle vulkanologa Fardia Bina byla erupce sopky slyšet až pět kilometrů daleko.

 

Sopečný popel následně dopadl na dvě vesnice, které jsou od vulkánu vzdálené asi pět kilometrů. Ve vesnicích, kde žije dohromady přes deset tisíc lidí, evakuace nakonec nařízena nebyla, protože vulkán se o několik hodin později uklidnil.

 

Vulkán Lokon je vysoký 1580 metrů a je dvojčetem menší sopky Empug, která je vzdálena 2,2 kilometru. Nejblíže položeným městem od vulkánu je Manado ležící asi 10 kilometrů na jih.

 

Klíčová slova: Indonésie, Sulawesi, Manado

Poloha

Souřadnice: 1° 21' 28" SŠ, 124° 47' 31" VD

Erupce vulkánu Lokon na Sulawesi vyděsila obyvatele - poloha na mapě
 

Publikováno: 27.12.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Erupce vulkánu Lokon na Sulawesi vyděsila obyvatele

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist