Europarlament navrhuje omezení pro focení na ulici

Brusel, vlajky před sídlem Evropské komise

Brusel, vlajky před sídlem Evropské komise

Evropský parlament se chystá zásadně omezit svobodné fotografování. Na zasedání výboru EP pro právní záležitosti byl totiž přijat návrh zprávy k autorskému právu, který na celoevropské úrovni požaduje zrušit takzvanou svobodu panoramatu. Hrozí tak, že turisté nebo amatérští fotografové, kteří si vyfotí například sochu, a fotografii pak zveřejní například na sociálních sítích, mohou být žalováni.

Svobodou panoramatu se rozumí princip, že vše, co je permanentně vystaveno ve veřejném prostředí, lze vyfotografovat a volně zveřejnit a šířit. Na základě tohoto principu, který je garantován v právním řádu České republiky a dalších zemí, přitom funguje celá řada on-line projektů: různá fotoalba, fotobanky, ale třeba i také největší on-line encyklopedie Wikipedia. A to nyní chtějí europoslanci změnit.

 
Nové technologie a především sociální sítě a volné licence Creative Commons totiž smazávají dosud jasnou hranici mezi komerčním a nekomerčním využitím fotografií. Například u fotografie, kterou uživatel „pověsí“ na Facebook, dává automaticky této společnosti licenci i k jejímu případnému komerčnímu užití. A pokud bude na fotografii například objekt, který si jeho majitel nepřeje na fotografii zveřejnit, mohl by podle nové legislativy autora fotografie žalovat. Celý článek si můžete přečíst zde.

zdroj: e15.cz

Klíčová slova: Brusel

 

Publikováno: 18.06.2015
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Europarlament navrhuje omezení pro focení na ulici

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist