Hradozámecká noc proběhne v sobotu 31. srpna

Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn

Oblíbenou Hradozámeckou nocí již podesáté vyvrcholí hlavní návštěvní sezona na hradech a zámcích. Jubilejní ročník se uskuteční v sobotu 31. srpna a zapojí se do něj 95 památek z celé republiky. Centrem se pro letošní rok stane hrad Grabštejn, který připomene rod Gallasů a Clam-Gallasů.


„V rámci Hradozámecké noci chceme návštěvníkům ukázat památky tak, jak je neznají – v trochu jiném čase a trochu jiné podobě, ale také jim tímto způsobem poděkovat za jejich přízeň. Do letošního jubilejního ročníku se opět zapojilo několik desítek státních i soukromých památek, připraven je bohatý program a spolu s noční atmosférou se skutečně jedná o neopakovatelný zážitek,” uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.


Centrem letošního ročníku bude hrad Grabštejn, jako jeden z hlavních objektů projektu Gallasové a Clam-Gallasové – Noblesa severních Čech, který je součástí dlouhodobého cyklu Po stopách šlechtických rodů. Návštěvníci se mohou těšit na kostýmované prohlídky, varhanní koncert v hradní kapli, ochutnávku zmrzliny uvařené dle tradiční dobové receptury, prohlídky sklepení či věže a další kulturní program. V letošním roce se také poprvé uskuteční Hradozámecký den – započne již dopoledne na zámku Lemberk, kde se bude vařit v černé kuchyni, a pokračovat bude odpoledním programem na hradu a zámku Frýdlant, který nabídne alchymistickou dílnu, hrané pohádky, šerm a mnoho dalšího. Podrobný program je pro zájemce připraven na webu Národního památkového ústavu.


Kromě výše uvedených se Hradozámecké noci zúčastní dalších 63 hradů, zámků a ostatních památek ve správě Národního památkového ústavu a také 29 památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi.

zdroj: npu.cz

Klíčová slova: Česká republika

 

Publikováno: 29.08.2019
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Hradozámecká noc proběhne v sobotu 31. srpna

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist