Lavina na Mont Blancu zabila nejméně 9 lidí, 9 je těžce zraněno

Nejméně devět mrtvých a devět vážně zraněných si vyžádal pád laviny na nejvyšší evropské hoře Mont Blanc. Neštěstí se odehrálo dnes okolo páté hodiny ráno na francouzské straně Mont Blancu. Skupina horolezců se vydala na výstup na vrcholek Mount Maudit nacházející se v Montblanském masivu, kterému se mezi horolezci přezdívá ''prokletý vrchol''. Národnost zesnulých horolezců zatím není známa, ale podle aktuálních informací z českého velvyslanectví v Paříži mezi nimi nebyl žádný Čech.

 

Všech šest mrtvých horolezců bylo podle posledních informací přivázáno na jednom laně, když je smetla mohutná lavina, která se podle alpských záchranářů utrhla díky nadprůměrně vysokým červencovým teplotám. Záchranáře k místu neštěstí přivolal mobilním telefonem jeden ze zraněných horolezců.

 

Na místě nadále zasahují záchranáři se psy, nejméně čtyři lidé se ještě pohřešují

 

Všech osm zraněných bylo okamžitě transportováno vrtulníky do nejbližších nemocnic v oblasti Chamonix. Na místě neštěstí nadále zasahují záchranáři se speciálně vycvičenými psy pro hledání zavalených osob v lavinách, jelikož se ještě nejméně čtyři lidé pohřešují.

 

Vrcholek Mont Maudit (4 465 m. n. m.) patří společně s vrcholem Mont Blanc du Tacul k nejoblíbenějším místům pro horolezce právě během letních měsíců. Jako první na vrchol Mont Maudit vystoupila 12. září 1878 skupina britských horolezců. Vrcholy v Montblanském masivu patří mezi nejsmrtelnější na světě, každý rok zde pravidelně přijde o život až 100 horolezců.

 

Klíčová slova: Francie

Poloha

Souřadnice: 45° 50' 52" SŠ, 6° 52' 29" VD

Lavina na Mont Blancu zabila nejméně 9 lidí, 9 je těžce zraněno - poloha na mapě
 

Publikováno: 12.07.2012
Aktualizováno: 12.07.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Lavina na Mont Blancu zabila nejméně 9 lidí, 9 je těžce zraněno

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist