Na Islandu se znaková řeč stala úředním jazykem

Na Islandu byl jednomyslně schválen zákon o zavedení druhého státního jazyka. Po islandštině se tak druhým úředním jazykem tohoto ostrova stala znaková řeč pro neslyšící. Island se tím stal prvním státem na světě, který se k tomuto kroku odhodlal.

 

Jednání zákonodárců se zúčastnil také neslyšící šestiletý Andri Fannar Ágústsson, který tak nyní může používat znakový jazyk jako svůj první jazyk, jednak ve škole, ale v pozdějším věku i na úřadech a v práci.

 

“Jsem přesvědčený, že tento výsledek přispěje k lepšímu vzdělávání lidí, kteří se budou moci stát aktivními členy společnosti. O změnu zákona usilovali neslyšící na Islandu dvacet let,“ uvedl výkonný ředitel asociace neslyšících Dadi Hreinsson.

 

Díky novému zákonu bude islandská znaková řeč označována jako “národní jazyk a islandský úřední jazyk“. Rovnou bylo také zlegalizováno islandské Braillovo písmo jako první psaný jazyk pro nevidomé.

 

Klíčová slova: Island

 

Publikováno: 03.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Na Islandu se znaková řeč stala úředním jazykem

05.06.2011 14:07 Robo
78.141.100---

Blahozelam obyvatelom Islandu, ze maju poslancov, ktorym nezalezi len na svojich platoch, ale aj na obcanoch krajiny.

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist