Nepál bude měřit výšku Mount Everestu, potrvá to 2 roky

Loni na jaře se Čína s Nepálem po několika letech sporů konečně shodly na výšce nejvyšší hory na světě Mount Everest – 8 848 metrů, ale nepálská vláda se rozhodla, že horu znovu přeměří. O nové měření se má postarat speciální přístroj, který bude umístěný na třech různých místech a výšku bude zjišťovat pomocí satelitů. Měření by mělo trvat dva roky a Nepálci si od něho slibují, že dohady o výšce Everestu budou jednou provždy vyřešeny.

 

“Bude to poprvé, kdy bude výšku zajišťovat nepálská vláda,“ uvedl její mluvčí Gopal Giri. Spory o výšce nejvyšší hory planety se táhnou od roku 1856, kdy byla hora poprvé změřena s výsledkem 8 840 metrů.

 

V současné době se s vrcholem Everestu uvádějí celkem tři čísla – 8 850, 8 848 a 8 844. Někteří geologové ale uvádějí, že jsou s největší pravděpodobností chybná všechna, jelikož se indická kontinentální deska zasouvá pod Čínu a Nepál, čímž vrchol hory stále roste.

 

Výšky 8 850 metrů dosáhl americký tým měřičů pomocí GPS. Toto číslo používá Národní geologický ústav, ale Nepál ho nikdy neuznal.

 

Prvními, kdo stanuli na vrcholu Everestu byli v roce 1953 Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej. Z vrcholu Everestu jsou vidět celkem tři země – Nepál, Čína a Tibet. Výstup jednoho člověka na nejvyšší horu světa přijde na 25 tisíc dolarů (425 tisíc korun).

 

Klíčová slova: Nepál, Čína, Tibet

 

Publikováno: 21.07.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Nepál bude měřit výšku Mount Everestu, potrvá to 2 roky

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist