Okolím města Christchurch otřásly otřesy o síle 6 Richtera

Nedaleko města Christchurch na Novém Zélandu udeřilo silné zemětřesení. Zatím nejsou hlášeny žádné oběti na životech, ale silné otřesy srovnaly se zemí několik budov ve městě.

 

První otřes o síle 5,2 Richtera byl zaznamenán na pláži Taylors Mistake, která se nachází pouhých 10 kilometrů od centra města. Druhý otřes se odehrál asi o hodinu a půl později a měl sílu 6 stupňů. Tento silnější otřes poškodil několik domů v centru Christchurche.

 

Podle záchranářů lidé utrpěli pouze lehčí zranění a z přilehlých kopců se prý valily kameny. “Díky bohu jsme evakuovali červenou zónu,“ uvedl starosta Christchurche Bob Parker. Červená zóna zabírá velkou část centra druhého největšího města na ¨Novém Zélandu.

 

Podle posledních zpráv silné otřesy opět poničily místní katedrálu, která je symbolem města a letos 22. února byla silně poničena zemětřesením o síle 6,3 Richtera. Uvnitř katedrály uvázli dva lidé, ale záchranářům se je podařilo vyprostit. Údajně spadl také dům vedle kostela, kde ale naštěstí nikdo nebyl.

 

Nový Zéland se nachází v oblasti silné tektonické aktivity, a proto jsou zde zemětřesení velmi častým jevem. Většinou bývají ale dost slabá a bez vážnějších následků.

 

Novozélandští geologové ale nevylučují, že by dnešní otřesy mohly vyvolat novou seizmickou aktivitu. Podle Kevina Berrymana z oddělení pro výzkum přírodních hrozeb novozélandského geologického ústavu by město mohly v následujících dnech zasáhnout další otřesy o síle až pěti stupňů.

 

Klíčová slova: Nový Zéland, Christchurch

 

Publikováno: 13.06.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Okolím města Christchurch otřásly otřesy o síle 6 Richtera

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist