Otevřel se nejdelší železniční tunel světa

Gotthardský úpatní tunel, foto: designboom.com

Gotthardský úpatní tunel, foto: designboom.com

Ve středu 1. června 2016 se ve Švýcarsku slavnostně otevřel nejdelší železniční tunel světa – Gotthard Base Tunnel. Tunel je branou mezi severem a jihem a zkrátí dobu jízdy mezi Curychem a Milánem o 65 minut. Celková doba jízdy v tunelu je pouhých 20 minut.

Gotthard Base Tunnel neboli Gotthardský úpatní tunel je dlouhý 57 kilometrů a skládá se z dvou tubusů, které jsou umístěny v hloubce až 2 300 metrů pod zemí.

Při jeho ražbě bylo vytěženo více jak 28 milionů tun zeminy, která se zpětně použila při výrobě betonu pro zdi tunelu a také pro vytvoření dvou umělých ostrovů na Lucernském jezeře.

Cena celého projektu Gotthardského tunelu je 320 miliard korun (cca 1/4 rozpočtu ČR) a dále se počítá s ražbou dalšího tunelu na trati do Milána – Ceneri, který bude dokončen koncem roku 2020. V současnosti se díky Gotthardskému tunelu zkrátí cesta z Curychu do italského Milána o 65 minut a z Basileje do Lugana o 49 minut.

Od 2. srpna do 27. listopadu 2016 je možné si zakoupit speciální jízdy vlakem Gottardino, který má plánovanou zastávku uprostřed tunelu s komentovanou prohlídkou zázemí tunelového komplexu. Jízdy vlakem Gottardino jsou velmi žádané, a proto doporučujeme co nejrychleji rezervovat svá místa!


Bližší informace o objednání a vlaku Gottardino naleznete zde a v PDF souboru, který je ke stažení zde.

zdroj: accka.cz

Klíčová slova: Švýcarsko

 

Publikováno: 09.06.2016
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Otevřel se nejdelší železniční tunel světa

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist