Prodejci letenek porušují předpisy přidáváním pojištění

Evropské předpisy požadují, aby byl prodej letenek v zájmu zákazníka zcela transparentní. Prodejci letenek je ale ignorují a podněcují spotřebitele i ke koupi pojištění, které si neobjednal.
 

Zákazníci, kteří nakupují letenky na internetu, musejí při objednávce dávat pozor, aby neobdrželi navíc také pojištění, které jim cestovní kancelář či agentura sama k letence „přibalila“. K odmítnutí doplňkových nabídek stačí zpravidla jen jedno kliknutí, přesto je taková nabídka v rozporu s evropským nařízením o pravidlech pro letecké služby.

 

 

 

Na tuzemských webech je přednastavené pojištění jako součást letenky téměř pravidlem, dalším nešvarem je zahrnutí provize do poplatků spojených s letem

 

„Minulý týden vydal Evropský soudní dvůr rozsudek, kterým sjednotil výklad nařízení, a  prohlásil, že zákazník se musí sám výslovně rozhodnout, zda doplňkovou službu zakoupí. Prodejce tedy nesmí tuto možnost automaticky přidávat,“ říká právní poradce časopisu dTest Miloš Borovička  a dodává: „Na tuzemských webech je přednastavené pojištění jako součást letenky téměř pravidlem. Dalším nešvarem je zahrnutí provize ze zprostředkování prodeje mezi poplatky spojené s letem, což považujeme za zcela nesprávné a netransparentní.“

 

Evropská nařízení jsou pro členské státy přímo závazná a vnitrostátní soudy musejí rozhodovat v souladu s rozsudkem, výklad je tedy stejný v celé Evropské unii. „Časopis dTest vyzval největší prodejce letenek, tedy Student Agency, Asiana a Čedok, aby se zdrželi protiprávní činnosti a své nabídky v e-shopech přizpůsobili nařízení. Pokud tak neučiní, podáme podnět dozorovým orgánům pro porušování cenových předpisů,“ dodává Borovička.

 

Zdroj: dTest.cz

 

Klíčová slova: Česká republika, Čedok

 

Publikováno: 28.07.2012
Aktualizováno: 28.07.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Prodejci letenek porušují předpisy přidáváním pojištění

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist