Tokio dnes otevřelo nejvyšší telekomunikační věž na světě

V japonské metropoli Tokiu byla dnes pro veřejnost slavnostně otevřena nejvyšší telekomunikační věž na světě – Tokyo Sky Tree, která je vysoká 634 metrů. Jedná se o nejvyšší věž svého druhu na světě a po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa (828 metrů) o druhou nejvyšší stavbu na naší planetě. Věž byla postavena kvůli tomu, že současná Tokijská věž vysoká 333 metrů byla příliš malá a kvůli jejímu obklopení mrakodrapy nešířila dostatečně kvalitní a silný signál.

 

Stavba věže za zhruba 16 miliard korun trvala necelé čtyři roky a byla dokončena letos 29. února. Už od rána čekají na prohlídku této unikátní stavby tisíce lidí, které neodradilo ani zamračené počasí, které bude kazit jinak úchvatný výhled.

 

Největším lákadlem pro návštěvníky jsou dvě vyhlídkové observatoře umístěné výškách 350 metrů a 450 metrů.

 

Věž má podle architektů přežít zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály

 

Základna věže má tvar trojnožky, která se s přibývající výškou zaobluje a ve výšce 320 metrů má už tvar válce, což má věži pomoci odolat silným nárazům větru. Jako většina staveb v Tokiu je i Tokyo Sky Tree konstruována tak, aby odolala zemětřesení, podle jejích architektů dokáže věž přežít zemětřesení o síle 7 stupňů Richtera a současně dokáže absorbovat 50 procent energie otřesů.

 

Výška věže 634 metrů nebyla vybrána náhodou, ale pro snadnější zapamatování. Japonsky se číslice 6, 3, 4 řeknou mu-sa-ši, to dohromady tvoří název Musaši, což je starý název oblasti, ve které je věž postavena.

 

Klíčová slova: Japonsko, Tokio, Dubaj

 

Publikováno: 22.05.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Tokio dnes otevřelo nejvyšší telekomunikační věž na světě

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist