Trump vyhlásil v USA stav nouze kvůli epidemii koronaviru

Trump vyhlásil v USA stav nouze kvůli epidemii koronaviru

Trump vyhlásil v USA stav nouze kvůli epidemii koronaviru

Washington - Americký prezident Donald Trump dnes ve Spojených státech vyhlásil stav nouze kvůli pokračující epidemii nového koronaviru. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů (1,18 bilionu korun) na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí. Nákaza se v USA potvrdila u téměř 2000 lidí, přes 40 jich zemřelo.

Prezident po oznámení vyzval nemocnice, aby se od nynějška řídily podle svých nouzových plánů, a rozšířil některé pravomoci ministerstva zdravotnictví. Vláda by také měla ještě dnes zveřejnit přesný výčet opatření, která pro boj s koronavirem přijme.

Podle Trumpa by v první polovině příštího týdne mělo být v zemi připraveno až půl milionu nových testů na koronavirus a brzy by jich měly mít USA díky spolupráci se soukromým sektorem celkem asi pět milionů. Spojené státy se podle odborníků v současnosti potýkají s nedostatečným množství testovacích sad a nemají proto přehled o skutečných rozměrech epidemie.

Trump rovněž prohlásil, že nechce, aby test podstupoval kdokoli na požádání, je podle něj potřeba mít "určité symptomy". Oznámil proto vytvoření internetové stránky ve spolupráci se společností Google, na níž budou moci nemocní lidé popsat svoje symptomy a až na základě toho jim bude doporučeno místo, kde mohou případně testy podstoupit.

Prezident rovněž obhajoval přerušení leteckého spojení s Čínou i zákaz cestování do USA pro občany 26 evropských zemí, který vstoupí v platnost v noci na sobotu. Zákaz se v nynější podobě netýká Británie, Trump však prohlásil, že možná bude nutné zemi na seznam postupem času zařadit.

V Kongresu stále trvají neshody mezi demokraty a republikány ohledně podoby mimořádného ekonomického balíčku na pomoc rodinám a pracujícím zasaženým koronavirem. Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty by dnes měla hlasovat o mírně upraveném návrhu, s jehož původní verzí vyjádřily ve čtvrtek nesouhlas špičky republikánů včetně Trumpa. Prezident dnes prohlásil, že demokraté nenabízí dostatek ústupků a že návrh nepodporuje ani v současné podobě.

Trump zopakoval, že zatím nebyl testován na koronavirus poté, co začátkem týdne přišel do kontaktu se členem brazilské prezidentské delegace, u něhož se později nákaza prokázala. Později však dodal, že brzo zřejmě test podstoupí, neví však zatím kdy.

Člen krizového týmu vlády pro boj s koronavirem Anthony Fauci uvedl, že epidemie by měla v USA odeznít za osm až devět týdnů, je však možné, že to bude trvat i déle.

Výjimečný stav může v USA vyhlásit pouze prezident, Trump tak učinil v minulosti již několikrát, například kvůli záplavám na středozápadě země či požárům v Kalifornii.
 

Publikováno: 13.03.2020
Autor: Redakce TripZone.cz

Diskuze: Trump vyhlásil v USA stav nouze kvůli epidemii koronaviru

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist