Turecko zasáhlo silné zemětřesení, může být až tisíc mrtvých

Východní část Turecka zasáhlo dnes krátce před 13 hodinou našeho času silné zemětřesení o síle 7,3 stupně. Nejvíce škody napáchalo zemětřesení v provincii Van, která leží na hranici s Íránem. Místní úřady při prvních odhadech uvádějí, že si otřesy vyžádaly 500 až 1000 lidských životů.

 

K prvnímu otřesu země došlo asi ve 13:41 místního času. Seismologové uvádějí, že epicentrum zemětřesení bylo pod vesnicí Tabanli, která se vzdálena 19 kilometrů severovýchodně od města Van. Informace o síle otřesů se ale rozcházejí, zatímco podle amerického měření to bylo 7,3 stupně, tak měřící stanice v Istanbulu naměřila 6,6 stupně.

 

Silné otřesy pocítilo město Van a také sousední provincie Bitlis, Batman, Hakkari, Diyarbakir a Mus. V postižených oblastech se zřítilo asi 45 budov.

 

Starosta města Van Bekir Kaja sdělil, že se v jeho městě zřítilo nejméně deset domů a kvůli nastalé panice jsou zde přetíženy telefonní linky a tak se nedaří zjistit přesný rozsah škod.

 

„Je tu mnoho mrtvých. Spadlo mnoho budov, je to hrozná zkáza. Velmi naléhavě potřebujeme pomoc a zdravotníky,“ uvedl starosta sousedního města Ercis Zulfikar Aarapoglu.

 

Zemětřesení nejsou v Turecku ničím ojedinělým, protože země leží v seismicky aktivní oblasti. Poslední silné zemětřesení bylo zaznamenáno letos v květnu, kdy v provincii Simav zahynuli dva lidé a 79 lidí bylo zraněno. Všichni mají ale stále v paměti ničivé zemětřesení z roku 1999, které na severovýchodě země zabilo přes 20 tisíc lidí.

 

Klíčová slova: Turecko

 

Publikováno: 23.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Turecko zasáhlo silné zemětřesení, může být až tisíc mrtvých

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist