V estonském Tallinnu bude od roku 2013 MHD zdarma

Tallinn, pohled na město

Tallinn, pohled na město

Pokud se v příštím roce chystáte k návštěvě estonské metropole Tallinnu, tak vás určitě mile potěší fakt, že si nebudete muset lámat hlavu nad tím, jakou si koupit jízdenku na veřejnou hromadnou dopravu, aby se vám to vyplatilo. Tallinn bude totiž od roku 2013 prvním městem ze zemí Evropské unie, kde bude veřejná doprava zdarma.

 

O tomto kroku rozhodla minulý týden ve středu estonská radnice na základě výsledků referenda, které probíhalo mezi obyvateli města v březnu. V referendu se pro bezplatnou dopravu vyslovilo 75 procent obyvatel.

 

Dopravní podnik vybere každý rok na jízdném asi 20 milionů eur, jak se tento výpadek příští rok nahradí se zatím neví

 

Náměstí Raekoja plats v Tallinnu

Náměstí Raekoja plats v Tallinnu

Primátor města Edgar Savisaar, který tento návrh v lednu předložil si od tohoto rázného kroku slibuje především omezení automobilové dopravy, méně dopravních nehod a také zlepšení kvality ovzduší.

 

V Tallinnu používá veřejnou dopravu denně asi 100 tisíc lidí, dopravní podnik utrží ročně z prodeje lístků na autobusy a tramvaje přibližně 20 milionů eur (půl miliardy korun), což pokryje třetinu výdajů dopravního podniku. Jak chce primátor od příštího roku tuto nemalou částku nahradit se zatím nikde neuvádí.

 

Klíčová slova: Estonsko, Tallinn

 

Publikováno: 27.08.2012
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V estonském Tallinnu bude od roku 2013 MHD zdarma

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist