V Pekingu bylo otevřeno nové letiště Ta-sing

Letiště Ta-sing má tvar mořské hvězdice

Letiště Ta-sing má tvar mořské hvězdice

Ve středu 25. září bylo v čínské metropoli Pekingu oficiálně otevřeno nové mezinárodní letiště nesoucí název Ta-Sing. Stavba letiště podle slavné, dnes už ale zesnulé architektky Zahy Hadid byla zahájena v roce 2014 a celkové náklady na jeho výstavbu se měly pohybovat okolo 11 miliard dolarů (cca 258 miliard korun). Nové letiště je umístěno na jižním předměstí Pekingu přibližně 50 kilometrů od jeho centra. Letiště má čtyři ranveje a mělo by ročně přepravit 45 milionů cetsujících. Do roku 2025 by se měla přepravní kapacita zvýšit na 72 milionů a do roku 2040 na 100 milionů cestujících ročně.

Z ptačí perspektivy připomíná terminál letiště mořskou hvězdici a celá jeho střecha je pokryta solárními panely a spojení v rámci letiště budou obstarávat elektromobily. V centru bodvy se nachází hlavní část a z té vychází celkem šest symetrických ''prstů'' určených pro nástupy do letadel. Na letišti budou operovat předevší čínské letecké společnosti China Southern Airlines a China Eastern Airlines, ale také dalších 50 aerolinek z celého světa.

Klíčová slova: Čína, Peking

 

Publikováno: 27.09.2019
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: V Pekingu bylo otevřeno nové letiště Ta-sing

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2020 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist